Kanał RSS

Zbyt ciasne dżinsy mogą powodować poważne uszkodzenia mięśni | Zespół ciasnoty

0

Czerwiec 24, 2015 przez admin

Słynne powiedzenie doktora Strosmajera ze „Szpitala na peryferiach”, że gdyby głupota umiała fruwać, to siostra Hunkova unosiłaby się jak gołębica, można powtarzać i powtarzać bez końca. Ludzka fantazja jest bowiem nieograniczona, a wiedzą to najlepiej lekarze pracujący na ostrych dyżurach, którzy muszą nieraz ratować niezwykle pomysłowych pacjentów.

To, co człowiek jest w stanie połknąć lub włożyć sobie do ciała przez dostępne otwory – bez zwrócenia uwagi na konsekwencje – przekracza granice Państwa wyobraźni. Niewiele więcej rozumu mają też domorośli eksperymentatorzy, owładnięci manią bicia durnych rekordów wytrzymałościowych. A od dziś do tej grupy należy dodawać osoby niefrasobliwie ubrane, które nie myślą o następstwach, jakie może spowodować ich strój.

Wydawałoby się, że 35-letnia kobieta jest już wystarczająco dorosła, aby wiedzieć, że zbyt obcisłe dżinsy nie są wskazane ze zdrowotnego punktu widzenia. Można w nich chodzić raz na jakiś czas, ale gdy pojawi się niepokojący ból w nodze, to warto się zastanowić, jakie są implikacje ucisku, który wywiera zbyt opięte ubranie.

Australijka tego jednak pod uwagę nie wzięła. W wąskich spodniach, ściskających łydki i uda do granic wytrzymałości, robiła przez kilka godzin w pozycji kucznej porządki w domu – i z utratą czucia, zdrętwieniem, na wpół przytomna wylądowała w szpitalu. Podwyższone ciśnienie w podudziu doprowadziło do uszkodzenia mięśni i porażenia nerwów. Okazało się, że przydarzył się jej tzw. zespół ciasnoty, który ortopedom jest dość dobrze znanym powikłaniem przetrenowania u biegaczy i tancerzy.

Ale u amatorów noszenia spodni-rurek? Z tym nawet w Australii spotkano się chyba po raz pierwszy, bo przypadek pacjentki został szczegółowo omówiony na łamach periodyku „Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry”.

Z tej pojedynczej historii (szczęśliwie zakończonej, bo po czterech dniach intensywnego leczenia przywrócono kobiecie pełnię władzy w nogach) płynie wniosek natury ogólnej. Nasz codzienny strój ma takie samo znaczenie dla zdrowia, jak to, co jemy i jak żyjemy. Lekarze już od wielu lat upominają mężczyzn, zwłaszcza cierpiących na niską jakość plemników, by porzucili odzież podkreślającą ich męskie walory. Dżinsy opinające krocze, skąpe slipy, a nawet modne kolarskie kombinezony podnoszą bowiem temperaturę jąder, zaś przesadne ciepło plemnikom nie służy.

Równie zasadne są przestrogi, by na długą podróż nie zakładać zbyt ciasnych skarpet z tzw. ściągaczem lub gumką wrzynającą się w podudzie ani wąskich spodni, które utrudnią swobodny przepływ krwi żylnej z nóg do tułowia.

Pytanie, ile z tych rad bierzemy sobie na co dzień do serca? I w jakim stopniu jesteśmy skłonni uwierzyć lekarzom, że banalne drobnostki mogą nieraz uratować życie.

Source Article from http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1623733,1,zbyt-ciasne-dzinsy-moga-powodowac-powazne-uszkodzenia-miesni.read?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

0 komentarzy »

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Kategorie

Odnośniki