Kanał RSS

O Wszechświecie, którego zdaniem Charlesa Bennetta może nie być | Życie jak sen

0

Wrzesień 29, 2017 przez admin

Niebo sine. Wiatr. Deszcz zacina. Środek jeziora, z którego pobliski Nowy Jork czerpie wodę, na nim płaskodenna łódka, a w niej wybitny fizyk Charles H. Bennett, który oddaje się refleksjom o życiu we wszechświecie… Płyniemy.

Możliwe, mówi Bennett, że żyjemy w najlepszym ze światów. Jeśli natomiast trzęsienia ziemi, zarazy i wojny wydają nam się dowodem absurdalności istnienia, to jesteśmy w błędzie. Za każdym nieszczęściem kryje się racjonalne uzasadnienie, nieodgadniona boska intencja. Tak, mniej więcej, widział świat filozof Gottfried Wilhelm Leibniz. Wszechświat, niczym wspaniały instrument, był jego zdaniem perfekcyjnie dostrojony na potrzeby inteligentnego życia, nas, wdzięcznych obserwatorów.

Arthur Schopenhauer z kolei sądził, że gorzej być nie może. Świat jest tak zły, jak tylko być może. Zależy od tak wielu parametrów, temperatur, ciśnień i kompozycji chemicznych, że samo jego istnienie wydaje się zjawiskiem z rodzaju tych ekstremalnych. To znaczy – zmiana choćby jednego z nich pociągnęłaby za sobą niemożność trwania życia (jakie znamy). Urodzony w 1943 r. Bennett, z całym swoim dorobkiem w dziedzinie fizyki i teorii informacji, wynalazca teleportacji i kryptografii kwantowej, od kilkudziesięciu lat pracownik The Thomas J. Watson Research Center (centrali badawczej IBM), człowiek wielu talentów, także muzycznego, nie miałby szans na zaistnienie. Podobnie jak jego blaszana łódeczka.

Wszechświaty inflacyjne

Jaki zatem dla życia jest ten nasz świat-wszechświat?

Source Article from http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1720070,1,o-wszechswiecie-ktorego-zdaniem-charlesa-bennetta-moze-nie-byc.read?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

0 komentarzy »

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Kategorie

Odnośniki