Kanał RSS

Najważniejsze odkrycia 2015 roku

0

Grudzień 31, 2015 przez admin

7. Splątanie kwantowe to fakt

Upiorne oddziaływanie kwantów jest prawdą. Zjawisko polega na założeniu, że (zgodnie z zasadami fizyki kwantowej) cząstki elementarne, które wcześniej ze sobą oddziaływały, powinny natychmiast reagować na zmianę stanu swojego partnera, nawet jeśli ten znajduje się w dowolnie dużej odległości. Paradoks polega na zasadniczej zgodności fizyków co do faktu, że nic nie może poruszać się szybciej od prędkości światła – nawet informacja.

W 2015 r. udało się dowieść, że mimo paradoksu takie oddziaływanie rzeczywiście zachodzi. Potwierdzono to w dwóch różnych eksperymentach. Pierwszy z nich został przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu w Genewie, drugi przez National Institute of Standards and Technology w Boulder (USA).

W pierwszym przypadku badano zachowania dwóch elektronów umieszczonych po obu stronach kampusu w odległości 1,3 kilometra. W drugim zachowanie fotonów w piwnicy pałacu Habsburgów w Wiedniu. W obu przypadkach odnotowano identyczne zachowanie cząstek pomimo dzielącej je odległości. Fizyka kwantowa jest nieco upiorna – to fakt.

Nad problemem splątania kwantowego zastanawiał się już Einstein, nazywając je 'upiornym oddziaływaniem na odległość'

Nad problemem splątania kwantowego zastanawiał się już Einstein, nazywając je „upiornym oddziaływaniem na odległość”

Source Article from http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1645588,1,najwazniejsze-odkrycia-2015-roku.read?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

0 komentarzy »

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Kategorie

Odnośniki