Kanał RSS

Kaczyńskiemu marzy się odbudowa zamków kazimierzowskich. Po co? | Zastał zamki zrujnowane, zostawi odbudowane

0

Lipiec 31, 2017 przez admin

Jak zdradził Jarosław Kaczyński, który ów zamysł ogłosił na niedawnym kongresie PiS, ma on służyć „konsolidacji naszej wspólnoty”. Pomysł z oczywistym entuzjazmem podjęły przychylne władzy prawicowe media, pisząc m.in. o podnoszeniu polskiego dziedzictwa z ruin (wina Tuska?). „Jeśli plan wypali, Polska będzie mogła pochwalić się zabytkami o takiej skali jak te, które obecnie podziwiamy we Francji czy Włoszech” – głosił, dając dowód utraty kontaktu z rzeczywistością, portal Niezależna.pl. „Odbudujmy zamki, bo wraz z nimi odbudujemy w Polakach poczucie własnej wartości” – wtórował na łamach „wSieci” producent „Smoleńska” Maciej Pawlicki. A odpowiedzialna za dziedzictwo wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin próbuje przekonywać, że „to spełnienie postulatów konserwatorów, historyków sztuki i miłośników zabytków, głoszonych od lat 70.”. Nikt się nie waży sprzeciwić.

Pomińmy analizę ekonomiczną całego przedsięwzięcia, choć już wstępne szacunki sugerowałyby miliardowe kwoty. Mamy bowiem do czynienia z obiektami zazwyczaj bardzo dużymi, wymagającymi szczegółowych badań wstępnych, pieczołowitej pracy i nakładów o wiele wyższych niż w przypadku budowania czegoś od nowa. Ponadto stojących zazwyczaj w miejscach trudno dostępnych, co wiąże się z koniecznością stworzenia potężnej logistyki i infrastruktury budowlanej. Dla porównania: całkowity koszt remontu (istniejących przecież i stojących w centrum Warszawy) Arkad Kubickiego i Pałacu pod Blachą wyniósł wedle dzisiejszych cen ok.

Source Article from http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1712454,1,kaczynskiemu-marzy-sie-odbudowa-zamkow-kazimierzowskich-po-co.read?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

0 komentarzy »

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Kategorie

Odnośniki