Kanał RSS

Jak radzi sobie w Polsce cicha chińska mniejszość | Nas tu nie ma

0

Październik 31, 2015 przez admin

Nas tu nie ma – powiedziała Chinka zza lady chińskiego marketu w Pułtusku, 60 km od Warszawy, stojąc obok męża i siostry, zapytana, czy zgodziliby się opowiedzieć o swoim życiu w Polsce.

• • •

Pierwszy zadzwonił do Agaty latem. Był 2008 r., zdała akurat na piąty rok sinologii w Poznaniu. Odebrała telefon i usłyszała (po chińsku): Czy ty mówisz po chińsku?

Dopiero potem dowiedziała się, że to był Naukowiec. Tak mówiła na niego czwórka wspólników ze sklepu chińskiego w Koninie, bo jako jedyny wśród nich był lepiej wykształcony. Skończył liceum, a cała reszta tylko gimnazjum, co jednak Agaty zupełnie nie zdziwiło. Spędziła w Chinach dwa lata na wymianach naukowych i wie, że wykształcenie to jeden z chińskich towarów deficytowych – do wyższych szkół idą ci, którzy mają pieniądze, a reszta po prostu od razu zabiera się za pracę.

Naukowiec, zresztą jak wielu Chińczyków, trafił do Polski przez Włochy. To było jeszcze w czasach, kiedy cudzoziemcowi było tam najłatwiej w Europie dostać kartę pobytu. Ale najłatwiej było zadrzeć z włoską mafią. Żaden rasizm ani dyskryminacja – mafia miała przekonania etnicznie neutralne, nie znosiła po prostu konkurencji handlowej.

Znajomy miał znajomego, który znał znajomego, który mieszkał w Wielkopolsce, więc Chińczycy zwinęli swój włoski interes i całą grupą przenieśli się na polski rynek.

Source Article from http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1636349,1,jak-radzi-sobie-w-polsce-cicha-chinska-mniejszosc.read?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

0 komentarzy »

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Kategorie

Odnośniki