Kanał RSS

Gdzie na świecie aborcja jest legalna, a gdzie kobiety muszą ją wykonywać w podziemiu?

0

Maj 27, 2018 przez admin

Aborcja to krok ostateczny – decydują się na nią kobiety, które zaszły w niechcianą ciążę, bo nie miały dostępu ani do odpowiedniej edukacji seksualnej, ani do środków antykoncepcyjnych. Tak się tłumaczy różnicę między Europą Zachodnią a Wschodnią. Wskaźnik liczby aborcji w przeliczeniu na 1000 kobiet wynosi bowiem w Zachodniej 12, a we Wschodniej 43.

Aborcje w Europie – w jakich przypadkach można usunąć ciążę

Po irlandzkim referendum (25 maja 2018 roku), które w efekcie zliberalizuje regulacje dotyczące przerywania ciąży w tym kraju, najtrudniejszy dostęp do legalnych zabiegów w Europie pozostanie w Polsce oraz na Malcie.

Malta zupełnie zakazuje przerywania ciąży. W Polsce, mimo trwających prac nad zaostrzeniem prawa, wciąż przewiduje się trzy wyjątki od zakazu aborcji: kiedy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Poza Polską i Maltą w większości krajów UE aborcji można dokonać także w szczególnych przypadkach, z uwagi na sytuację medyczną lub społeczno-ekonomiczną, jak np. ubóstwo kobiety.

Gdzie na świecie jest najbardziej restrykcyjne prawo

Najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne na świecie (tzn. pozwalające na przerwanie ciąży tylko ze względu na ochronę życia kobiet lub w ogóle zabronione) obowiązuje w części państw afrykańskich, południowoamerykańskich i w południowej Azji.

Polska ze swoim prawem antyaborcyjnym jest zestawiana z takimi krajami jak Algieria, Niger, Czas, Namibia czy Boliwii i Peru.

Jeśli polskie prawo zostanie zaostrzone, utrwalimy swoją pozycję w szeregu z większością krajów Trzeciego Świata.

.

.

(powiększ mapę)

Dane na podstawie: womenonweb.org

Czytaj także
– Prof. Zielińska o nowych aspektach w konflikcie o aborcję
– Fakty i mity o przerywaniu ciąży
Podbrzusze w podziemiu. O aborcji się nie mówi, aborcję się robi

Source Article from https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1657220,1,gdzie-na-swiecie-aborcja-jest-legalna-a-gdzie-kobiety-musza-ja-wykonywac-w-podziemiu.read?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

0 komentarzy »

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Kategorie

Odnośniki