Kanał RSS

Dlaczego tak trudno osiągnąć sukces? Z 14 powodów

0

Sierpień 26, 2015 przez admin

.

.

Słowo „sukces” odmieniamy przez wszystkie przypadki. W pracy, w domu, w zawodach sportowych – wszędzie aspirujemy. Są jednak bariery, których istnienia często nie jesteśmy świadomi, a które stoją nam na przeszkodzi.

Naukowcy z kilku amerykańskich instytutów badawczych oraz praktycy z branży HR opracowali zestaw błędów poznawczych, które popełniamy, a które wydłużają drogę do celu. Żeby więc choć pomarzyć o sukcesie, najpierw należałoby je wyeliminować. Oto one:

1. Nadmiar informacji

.

.

Nasi przodkowie nie mieli tego kłopotu – mówi się, że informacje z jednego stulecia dałoby się zamknąć w pojedynczym wydaniu współczesnej gazety. Dziś wiadomościami jesteśmy zalewani z każdej strony. Wypatrujemy newsów, a jeszcze częściej docierają do nas wbrew naszej woli. Trzymamy rękę na pulsie albo jesteśmy na bieżąco mimo woli. 

Wydaje się, że aby prawidłowo funkcjonować, należy orientować się we wszystkim, co się dzieje. Badania dowodzą jednak, że od nadmiaru informacji wiedzy nie zawsze nam przybywa. Mózg w zalewie wiadomości część z nich musi uznać za nieistotne i odrzucić. Uważa się, że klucz tkwi we właściwej selekcji – mniej informacji, za to wartościowych, polepszy nasze zdolności analityczne i prognostyczne. Kwestia proporcji!

2. Efekt Galatei

.

.

Bywa, że pod czyimś wpływem (zwykle osób wyżej postawionych) zaczynamy zachowywać się zgodnie z cudzymi oczekiwaniami, nie zważając na przykład na kontekst i własne potrzeby, przekonania.

Czasem lepiej zawierzyć samemu sobie, zdać się na własną intuicję. Kierowanie się dobrem grupy bywa zwodnicze, zdejmuje z nas odpowiedzialność, usprawiedliwia błędne decyzje. Warto zachować czujność. Zawsze jesteśmy tylko częścią jakiejś zbiorowości.

3. Efekt pominięcia

.

.

Innymi słowy: człowiek sądzi, że działania szkodliwe, wątpliwe są gorsze od bezczynności. Nie podejmuje zatem aktywności, które wymagają wysiłku, poniesienia odpowiednich kosztów.

Tłumacząc to na współczesne czasy: decyzje, zwłaszcza trudne, odkłada się w czasie albo deleguje zadania na inne osoby. Unika odpowiedzialności. 

4. Nadmierna pewność siebie

.

.

Bez odpowiedniej dozy pewności siebie trudno dążyć do jakiegokolwiek celu. Ale przesadna, nieuprawniona wręcz pewność siebie może przynieść efekty odwrotne. Zwiększa bowiem ryzyko i prawdopodobieństwo podjęcia nieprzemyślanych decyzji.

Source Article from http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/ludzieistyle/1630549,1,dlaczego-tak-trudno-osiagnac-sukces-z-14-powodow.read?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

0 komentarzy »

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Kategorie

Odnośniki